«Допомагай» надає фінансову підтримку господарям, які відкрили свої будинки для прийому біженців по всій Україні. Разом з вашою допомогою ми зменшуємо економічний тягар прийому біженців, надаючи сім’ям переміщених осіб безпечне місце для проживання
О, звичайно. Це був вихідний день. Ми прокинулися о 7-й ранку і почали збирати діток до школи та до садочку. Дитина попросила: “Мамо, включи мультики” — і, включивши телевізор, я почула, що розпочалася Війна. В той момент, я сприйняла цю новину зовсім не серйозно: “Ну, Війна — ми маленьке містечко — нас можливо не торкнеться”.
Ми продовжували з чоловіком жити і працювати, як і зазвичай. Наступного дня ми розійшлись по роботам. Вже там, на роботі, я почала потихеньку усвідомлювати,наскільки серйозною є ситуація.
До нас почали приїжджати з міста Волноваха, Донецької області. Скуповували все: сірники, ліхтарики, інші побутові дрібнички. Водночас, почали розповідати, що з ними сталося, а ми слухали і реагували: “Ого!”, “Ага!”. Далі, вже в робочій групі в Вайбері (в нас керівництво з Маріуполя), побачили повідомлення про те, що ситуація погіршується.
Потім, через день-два, відключили світло. Зазвичай ми працюємо до 7-ї години вечора, але цього разу довелось завершити роботу о 1-й годині. На вулиці почала лунати сирена, всі люди поховалися, стало страшно — ми 2 дівчинки на магазин, на нас гроші та каса.
Далі, знову, раз — закрилися раніше, два — закрилися раніше. Почали боятися виходити на роботу.
2-го березня знову відключили електропостачання. Цього дня в магазині працювати повинна була я. Йду о 7-й ранку на роботу і бачу: стоять люди біля магазину АТБ. Але АТБ того дня не відкрилося. Вже було чути перші вибухи на околицях. Стою, думаю: відчинятися чи не відчинятися. Вирішили: якщо дадуть світло — відчинимося. Але світло так і не дали. З’явилось воно вже аж через 15 днів.
5-го березня, я, дізнавшись про вагітність, пішла до лікарні. Сидячи в черзі до лікаря, залунала повітряна тривога. Далі, все розвивалось дуже швидко: підірвали міст, розпочалися вибухи, почалась паніка, і на вулицях з'явилися танки. Дуже швидко! Я добігла додому і сховалась з дітьми в погріб.
Так все почалося.
Взагалі, те, що треба їхати з міста я зрозуміла ще 10-го березня, бо 6-го та 7-го березня у нас йшли дуже серйозні бої.
Ми тоді були вже в дуже сильній паніці. День за днем, ми сиділи без світла, без зв’язку, спали одягнені в погребі, обкладали всі двері подушками. Погріб, в якому ми ховались, знаходився досить далеко від нашого дому. Туди треба було тікати через город, а все навколо блискало, літали ракети і лунали вибухи. Але ми бігли в той погріб, хоча я й розуміла, що це старенький, маленький погрібочок для консервації. В нас одна свічка горіла на підлозі, навколо якої ми сиділи. Був мороз. Було сиро і дуже холодно.
Через дорогу від нас окупанти розгорнули свій штаб. Ми чули все: як вони під’їжджають, про що розмовляють, як перезаряджають автомати. Це все було дуже близько, дуже страшно!
Я себе вже тоді картала: “Та чому ж тобі не дійшло, що треба було виїжджати раніше!”. Але вже перекрили шлях! Так як далі була дорога на Маріуполь, нас перекрили, тому ми не могли виїхати, а транспорту у нас свого не було.
Кожного дня вибухи лунали так, що в нас вікна дуже тремтіли. Все було так тяжко і так страшно!
У нас люди, на свій страх і ризик, виходили на залізничний міст, висотою десь в 3 поверхи, і там намагалися ловити зв’язок. Ми всі там були як на долоні. Нас там дуже легко могли просто знести одразу. Так як чоловік тоді був в депо, я пішла на той міст і додзвонилася до своєї матері.
Вже будучи евакуйованою, вона знайшла волонтерів, які їздили до нашого міста і могли нас вивезти. Так як у нас ніяких сповіщень не було, ми не знали, де цих волонтерів шукати і де їх автомобільні колони збираються. Ми сиділи в погребі і неба білого не бачили, не те, щоб знати де і хто їде.
Пізніше, в депо, де був мій чоловік, я зустріла свою подругу. Вона також багатодітна мама. В неї також троє дітей. Я їй сказала: “Марино, давай триматися разом, бо ми потім не зможемо зателефонувати одна одній. Знайдуться волонтери — вивезуть нас всіх разом”. Вона відповіла: “Щоб ми були разом, приїжджайте до мене додому. Він ближче до дороги”.
Ми з чоловіком по-мінімуму зібрали речі: кожному рюкзачок, щоб кожен міг щось нести, і 2 ковдри. Все. Повдягала дітям рюкзачки і ми пішли через все місто. Побачили все “це”! Обгоріле! Тільки тоді діти побачили як “це” насправді виглядає.
Ми прийшли до подруги і спали у погребі поруч з її будинком. Просто клали всіх 6-х дітей на підлогу і так спали.
Згодом, до одного чоловіка в депо зателефонувала моя мама, щоб сповістити про приїзд волонтерів. Ми йшли з подругою по молоко до селян, щоб хоча б щось купити їсти для дітей. Він підбігає до мене і каже: “Зателефонуй за цим номером — тебе мати шукає”. Наразі його вже немає — вбили його!
Почали дуже сильно літати ракети з Градів. Був дуже страшний гул. Ми з дітьми бігом побігли назад до того погребу. Як прибігли, я кажу чоловікові: “Іди, на свій страх і ризик, але іди на міст і дзвони волонтерам. Треба виїжджати”. Нам сказали 16-го березня бути о 4 годині вечора біля місцевого стадіону. Ми зібрали речі, всіх дітей, і пішли туди.
Вже темніло. Знову почали бомбити. Ми стоїмо біля того стадіону, інші люди позбиралися, а волонтерів все нема й нема. А коли вже приїхали, кажуть: “Зачекайте, ми зараз відвеземо продукти і речі тяжкохворим та пораненим і повернемося за вами”. Комендантська година, на той час, починалася о 7-й вечора. Ми боялися, що вони не встигнуть. Ми там простояли декілька годин. Холод такий, що ми вже просто кінцівок не відчували! Але ми їх дочекалися. Напхано погрузилися всі в машину, просто, “один на одному”, як могли, і поїхали. Їхали колоною. Проїхали 5 російських блокпостів.
Їхати було дуже страшно, тому що за день до цього в іншій колоні, в якій їхали люди, забирали чоловіків. Я дуже переживала за свого чоловіка, щоб ми доїхали, і щоб російські солдати його не забрали. Зараз там досі зниклих людей не можуть знайти. Я не знаю як нам пощастило, але ми вибралися. На наступний день після нас їхала інша колона — її розстріляли.
Їхали ми дуже довго. Ми приїхали в центр для біженців у Запоріжжі десь о 9й-10й годині вечора. Далі був перепис нас – переселенців – і кожен вже мав можливість або залишитися в цьому центрі, або їхати кудись далі: до родичів або до знайомих. В цьому центрі нас обігріли та покормили. Діти були дуже змучені та налякані. А вже десь о 12 годині ночі ми приїхали до родича. Так як була комендантська година, нас до нього відвезла Поліція.
Коли ми приїхали до родича в Запоріжжі, ми розуміли, що потрібно рухатись далі. Вибухи були вже і в Запоріжжі, а наш емоційний стан був надважкий.
Так як в нас маленькі діти та я — вагітна, ми розуміли, що потрібно їхати кудись так, щоб потім не треба було знову далеко переїжджат, тому вирішили шукати житло в Чернівецькій області.
Я звернулася до своєї сестри. Вона жила в Києві і давно це все вже переживала. Вона також шукала різні сайти, куди можна було звернутися за допомогою в пошуках житла, і порекомендувала нам сайт “Допомагай”. На цьому сайті ми і знайшли пана Михайла. Я йому так і розповіла: “У нас троє дітей, я — вагітна. Ви візьмете нас до себе, будь ласка, з чоловіком?”. Він відповів: “Так, приїжджайте”.
Такого в моєму житті не було, такої щирої допомоги.
2 місяці.
Звичайне, тихе, сімейне життя. Зранку у нас дистанційне навчання (ми дуже задоволені місцевою школою). Потім вся родина обідає. Діти знайшли собі тут друзів місцевих — то, після обіду, — на велосипеди — і поїхали. Ну а в нас з чоловіком також звичайні, сімейні побутові проблеми: я - їсти наварити, чоловік — дрова поскладати.
Дуже дружні. Він до нас часто приходить і ми до нього приходимо просто так порозмовляти. Їздимо разом на пікніки — він нам каже: “Я вам покажу краєвиди місцеві” — ми ж цього не бачили. Ми в дуже дружніх стосунках.
Коли ми їхали сюди, як тільки повз проїжджає якийсь КАМАЗ, діти одразу: “Мама, це бомби? Мама, це танки?”. Я відповідаю: “Ні-ні. Це не танки. Все добре”.
Коли донька, найменша, попросила: “Мамо, я хочу помалювати” — я їй: “Ось, будь ласка, малюй”. Вона намалювала: російський солдат, Український солдат, вогонь, вибухи, прапори. Я була шокована!
Я бачу їхню реакцію, коли пролітає винищувач.
Я бачу їхню реакцію, коли щось важке проїжджає повз будинок.
У підсвідомості дітей все “це” залишається! Просто це не так помітно.
Місто наше зараз окуповане. Інфраструктури нема. Взагалі. Весь центр міста розбитий. Дуже сильно процвітало мародерство. Дуже багато людей каже, що про місто забули. Я вірю, що про нього не забули — його окупували, але його визволять. Я в це вірю. І це буде.
Там залишилося ще небагато людей. Але вони — молодці. Вони виживають, як можуть, співживучи з нашими ворогами. Не по своїй волі.
Дуже багато житла, автомобілів зайняті та вкрадені нашим ворогом. Лікарня замінована.
Дуже багато випадків вбивств, викрадень людей. Люди просто зникають.
Знаю, що в моїй квартирі повилітали вікна, куля в міжкімнатних дверях. Наш будинок знаходиться, скажімо так, “в дуже зручному” для російської армії місці і поверх в нас такий, що не поцілити туди було б важко. Будинок дуже сильно постраждав!
Сформувати своїм дітям гарне життя. Все. Це мій обов’язок, як матері. Я повинна знати, що мої діти отримають освіту, будуть розвиватися як особистості, і матимуть на це змогу. Мій єдиний план — дати їм майбутнє.
«Допомагай» надає фінансову підтримку господарям, які відкрили свої будинки для прийому біженців по всій Україні. Разом з вашою допомогою ми зменшуємо економічний тягар прийому біженців, надаючи сім’ям переміщених осіб безпечне місце для проживання